התחברותעיצוב - ניסוי ותהייה

לשכונה של עיצוב הפנים הותיק והטוב, הגיעה לאחרונה שכנה חדשה, צעירה וחצופה – ההום סטיילינג. כמי שעשתה כבר סיבוב בארה"ב, באירופה ואפילו באוסטרליה והגיעה לפה באיחור אופנתי כמו כל טרנד, היא אפילו לא טרחה לעברת את השם. עיצוב הפנים עוד לא החליט מה דעתו עליה : היא קלילה, מרעננת את חללי הבית ללא כל צל של ספק ובמקרים רבים עושה את ההבדל ומשנה בית מקצה לקצה בזכות שינוי חכם של אלמנט אחד או שניים ועדיין.. האם היא פה כדי להשאר או רק טרנד חולף? האם ראוי לה מקום של כבוד לצד, אולי בתוך עיצוב הפנים או שההום סטיילינג הוא מעין עיצוב לחובבנים...?

מה בין עיצוב פנים והום סטיילינג?

עיצוב פנים הוא ענף שלוקח אחריות על מראה פנים הבית מקצה לקצה ובכל המובנים : אופן השימוש בחלל והמשמעות שלו בחיי הגרים בו, תכנון התאורה כדי שתשרת היטב השימושיות של החדרים השונים, בחירת ריהוט ואלמנטים עיצוביים כך שישתלבו לכדי אמירה עיצובית ברורה .. ההום סטילינג, כבר אמרנו, קליל יותר, לא לוקח אחריות על הכל ואולי דווקא זו נקודת הכח שלו. הום סטיילינג הוא סטיילינג לבתים במקום לסלבריטאים וכמו הסלבריטאים גם הבתים לא יכולים ללכת לשום מקום בלעדיו. הום סטיילינג לא כרוך בשבירת קירות, פתיחת וסגירת חללים חדשים או כל שיפוץ רציני אחר, הום סטיילינג הוא מעל הכל היכולת להתבונן בבית קיים ולזהות את האלמנט החסר, את הצבע, המרקם או האביזר שיעשו את ההבדל.

הום סטיילינג – תחביב או ענף בעיצוב הפנים?

הדיאלקטיקה בין ההום סטילינג לעיצוב הפנים מזכירה את זו שבין הפסיכולוגיה הממוסדת למדריכי הקואצ'ינג. הראשונים רואים באחרונים שרלטנים שמנסים לעשות את השינוי באמצעים קוסמטיים ושטחיים והקואצ'רים רואים בפסיכולוגים טרחנים, כבדים ומסורבלים שלא מוכנים לקבל שום אמת מלבד זו המוכתבת על ידי שיטת העבודה שלהם. למי שמתבונן מהצד על עולם הטיפול ברור ששתי הדיסיפלינות יכולות להועיל ולא זו בלבד שיש להן מקום זו לצד זו, שתיהן יכולות להינות מקשרי גומלין בריאים בניהן. לא מפתיע, שלצד מעצבי פנים שמחמיצים פנים מול הטרנד הסוחף של ההום סטיילינג יש גם כאלה שלומדים את התחום במיוחד במסגרת מכינה לעיצוב ומתנסים בו כחלק מהעשרה מקצועית. עיצוב הפנים עוסק במכלול ועושה עבודה מערכתית לתועלת עיצוב הבית, בזמן שההום סטיילינג מזהה אלמנטים בודדים בתוכו ששינוי קטן בהם ייצר בחלל אווירה אחרת. התרומה ששני הענפים יכולים לתרום זה לזה היא בזוית הראייה, באופן ההסתכלות האחר על החלל ומה ששוכן בתוכו.