התחברותההחלטות החדשות שלי לשנת 2012

שלום חברים,

אני יודעת שאתם רגילים לקרוא פה על חידושים אחרונים, פקודות מעניינות או קורסים חדשים שיוצאים אבל הפעם החלטתי לקחת את הפוסט הזה לכיוון האישי יותר, סיפורי יותר ולשתף אתכם במה שעבר עליי בשנת 2011 והתוכניות הכלליות לשנה הבאה:

 

שנת 2011 היתה שנה עם הרבה שינויים, התלבטויות, תלישת שערות וחביטת הראש בקיר פעמים רבות (מטאפורית כמובן, לקיר שלום.)

אז מה היה לי שם בעצם?

שנת 2011 החלה בתור המשך טבעי ורגיל של שנת 2010 ללא שום שינוי מיוחד. וזו בדיוק היתה הבעיה.

האם שוב אעבור עוד שנה באותה הצורה? אעבוד אותן שעות, ארוויח אותו הכסף, אותם התחביבים, אפילו אותם הלקוחות... אותה הנישה, אותו האופן, אותה הרמה ואותו הכיוון.

ממממ.... .לא נראה לי.

אני רוצה שהשנה הזו תהיה אחרת! שאוכל להגיד בסופה- היי, עשיתי משהו.


אז למה בכלל לשנות?

כי מי שמכיר אותי יודע שמשנה א' ללימודי עיצוב הפנים אני כבר עצמאית ועובדת, בין השאר, בתור מדריכת תוכנות שרטוט והדמיה באופן פרטי וגם מלווה פרויקטים עיצוביים לתלמידים או אדריכלים.

אבל העבודה שהחלה בתור עבודת סטודנטים מוצלחת (שעות שאני בוחרת, כסף טוב בסך הכל) נשארה עבודת סטודנטים גם שנתיים לאחר סיום הלימודים.

והבעיה עם עבודת סטודנטים היא שאין היכן להתקדם! 

אני לא יכולה לשכור עובדים, אני לא יכולה להתרחב, במקרה הטוב אלמד עוד תוכנה ואז אהיה מורה ל-5 תוכנות ולא 4... יופי באמת.

כל אופציה שגלגלתי בראשי נתקלה בקיר, מחסום, בעיה, ופשוט לא נראה כאופציה שהייתי רוצה להתקדם איתה.

אז אם אני לא מרוצה מהמצב הקיים, צריך לשנות. סבבה.

אבל לשנות איך?

פה הגיע השלב של הראש בקיר. או במקרה שלי: ראש במקלדת.  אגב, גם למקלדת שלום.

חשבתי וחשבתי, התלבטתי ותהיתי ובסוף החלטתי שאלך ללמוד תואר שני בשיווק. למה לא? זה יתן לי כלים חדשים, אכיר אנשים חדשים, אוכל להצהיר שאני אקדמאית תואר שני וההורים ישמינו מגאווה עוד יותר.

אוקי, אז ביררתי קצת והגעתי לעובדות הבעייתיות: בישראל, לא ניתן ללמוד תואר שני בשיווק אם אין לך תואר ראשון בשיווק. אבל ניתן ללמוד מנהל עסקים ושם לעשות התמחות בשיווק.

סבבה, נלך על זה, מספיק קרוב.

אז איפה להרשם ואיך?   רציתי ללמוד במקום טוב וכל המקומות השווים כמו אוני' תל אביב או המכללה למנהל או אפילו הבינתחומי: כולם דורשים מבחן GMAT.

שזה כמו הפסיכומטרי, רק הרבה יותר קשה, באנגלית, וצריך שם רק את הקטע הכמותי.

הממ...מה, פסיכומטרי שוב?  בפסיכומטרי הראשון הוצאתי מעל 700 אבל אני זוכרת שממש חרשתי אליו וזה אפילו יותר קשה מזה!  הממ.. אתגר?

למי שלא מכיר אותי, אני מגדירה את עצמי בתור "בחורה של אתגרים" וקשה לי לסרב לאתגר שיש לי בו סיכויי הצלחה כלשהם.

אז נרשמתי לקורס בקידום והתחלתי לחרוש במשך 3 חודשים! על הפאקינג ג'ימאט הזה. כן, זה הזמן בפוסט הזה לקצת קללות כי כמות החרישה, הלמידה והבכי למי שלא נגעה בשום אלמנט חשבוני כבר 8 שנים היתה כל כך מתסכלת שהתקופה הזו זכורה לי בתור פרק חשוך, קשה ומלא תעצומות נפש ודפי טיוטא הזרוקים לכל עבר.

אוקי, הגיע המבחן, ואני אקצר תהליכים: קיבלתי ציון ממש טוב שאיפשר לי ,לנסות לפחות, להתקבל למקומות שרציתי.

*נקודה לגאווה: הציון ההתחלתי שלי, זה שעושים בתחילת הקורס כדי שתדע איפה אתה עומד בכלל, היה 18! נקודות פחות מאשר הציון הסופי. המבחן עצמו אגב נמדד עד ציון 51 ואני קיבלתי בסוף 47.  סחטיקה עליי. כן, לא הציון הכי גבוה אבל בהחלט יפה בתור מישהי שהתחילה מתחת לממוצע בציון 29 בתחילת הקורס.


אבל בסוף לא הלכתי ללמוד תואר שני. למה?

כי לא היה לי כמעט זמן להתלבט לפני הקורס: הייתי חייבת להחליט כאן ועכשיו אם לעשות את זה או לא כי יש מועדי הרשמה לאוניברסיטאות שמסתיימים באזור יולי-יוני. אבל בערך באמצע הקורס כאשר היה לי קצת זמן לחשוב, לדבר עם אנשים וכדומה, הבנתי שתואר שני לא יתן לי את הכלים שחשבתי שהוא כן והוא לא יעזור לי לקדם את העסק בצורה שאני צריכה.

עדין המשכתי עם הקורס כי ככדברי המנחה יצחק שמעוני: התחלתי ולכן אסיים.

אבל במהלך הקורס התבשל לי רעיון אחר: אתר אינטרנט!  אבל לא סתם, אתר עם המון דברים: מאמרים, פורומים, הורדות, ידע, שיתופיות, קהילה!

 

אוקי, אז איך עושים לעזאזל אתר אינטרנט?

כן, גם פה מצאתי לנכון לקלל כי החיפוש אחר יצירת אתר אינטרנט או למידת התחום היה מאוד מתסכל גם הוא: ישנם המון אנשים שמציעים את עצמם בתור בוני אתרים.

האם זה מה שאני צריכה?

ישנם המון אתרים חינמים מעאפניים כאלו שמאפשרים אתרים בצורה חלקית. האם זה מה שאני צריכה?

איך בכלל אדע מה אני צריכה ואיפה למצוא את זה?

חיפוש בגוגל.. חיפוש בגוגל...לשאול אנשים שלא ידעו לעזור לי בכלל.. חיפוש בגוגל.. עוד פורום...עוד שעות על המחשב.. עוד חיפוש.

אוקי, יש תשובה חלקית: דרימוויבר! (DremWeaver)  שהיא תוכנה מבית אדובי, המאפשרת יצירת ועיצוב אתרי אינטרנט בלי ידע תכנותי.

התחלתי לעבוד איתה ותוך כמה טוטוריאלס שמצאתי ברשת גיבשתי לעצמי דף בית שנראה בסדר ועם כל מיני כפתורים שעיצבתי בפוטושופ שאפשר ללחוץ עליהם ואז הם ישתנו.

הרגשתי גאווה ושהפרויקט מתקדם.

אבל, אז המציאות שנקראת: תאימות בין דפדפנים- הכתה על פניי כמו גוש בטון ביום שמש אביבי והבנתי שהאתר שלי עובד סבבה אולי בדפדפן פיירפוקס, אבל כשמנסים לפתוח אותו באקספלורר או בכרום.... אבוי.

מה? עכשיו אני אתחיל ללמוד את כל נושא הקוד ואיך לגרום לאתר לעבוד בכל הדפדפנים בצורה טובה? זה יקח נצח!  חייב להיות משהו יותר מהיר ויעיל מזה.

מה עכשיו?

כן, ניחשתם:  גוגל, גוגל... גוגל גוגל.....

אוקי- תשובה אחרת מתחילה להתגבש: ישנם מספר מערכות המאפשרות לי לשנות את התוכן של המאמרים ולעצב את האתר כאוות נפשי.

ישנן 3 בולטות במיוחד:  וורדפרס, ג'ומלה ודרופל.

כולם שמות זרים לי לחלוטין.

גוגל..גוגל..גוגל...

אוקי- אז מסתבר שוורדפרס היא הכי פשוטה אבל מוגבלת עיצובית.

ג'ומלה מאפשרת גמישות עיצובית רבה ודורשת רק קצת ידע ב HTML ו-CSS אבל גם לא חובה.

ודרופל מאפשרת גמישות ממש טובה אבל דרוש ידע רב בתכנות.

הרגשתי כמו זהבה ושלושת הדובים והחלטתי ללכת על קערת המרק האמצעית:  ג'ומלה. באנגלית - Joomla.

 

יפה.. אז איך מורידים ועובדים עם זה?

 ישנם 2 אתרים ישראלים גדולים יחסית לכך אבל שניהם לא סיפקו הדרכה מסודרת.

בלעתי את הרוק ואת האגו וקבעתי שעה אצל מורה פרטי. כן, אני מורה פרטית ואני אוטודידקטית, אז שאני אקבל עזרה? טוב, נו- צריך להקים כבר את האתר הזה ואי אפשר עכשיו חודשים להתברבר עם פורומים ונסיונות איטיים ללמידה בייחוד שאין אף חומר זמין ברשת ואין סרטונים באמת עד הסוף באף מקום.

מסתבר שגם מורים פרטיים כמעט אין, אבל מצאתי אחד וקבענו זמן לשעה אחת: במשך אותה השעה ניסיתי ללמוד כמה שיותר. הניסיון הזה לא צלח.  הוא היה מאוד נחמד אבל הלימוד לא היה...מממ.. נקרא לזה פשוט "לא היתה כימיה".

הייתי על סף ייאוש. באמת. היה רק עוד איזה מורה פרטי אחד שמצאתי אבל כבר נכוותי מהראשון ולא רציתי לחזור על החוויה.

גוגל...גוגל..גוגל....אוו! יוריקה!

מסתבר שיש אתר ממש מגניב שנקרא לינדה ( Lynda.com) שיש בו המון הדרכות לתוכנות! וזה בתשלום אבל של 25 דולר לחודש! פשש! פחות מאשר השעה עם המורה הפרטי.

יאללה, נרשמים.

עקבתי אחר ההדרכות באתר ועם כל סרטון בניתי עוד נדבך באתר שלי.. גיליתי שמערכת ההפעלה של ג'ומלה אמנם חדשה לי אך היא די פשוטה בבסיסה לאחר שמבינים את הראש שלה.


מגניב, עכשיו נשאר רק החלק של השיווק, יצירת תכנים, לגרום לזה לעבוד, להראות טוב, לפרסם....  ממש קלי קלוטו!  (דפיקת ראש במקלדת)

באותה התקופה, כל אחד שרצה לשאול מה שלומי והאם אני יכולה לבלות איתם קצת זמן, קיבל את התשובה: " לא עכשיו, אני עובדת על האתר".

זו אגב, אמירה נכונה עד היום :)

כן, האתר הזה הוא משהו שלעולם לא מפסיק לרצות תשומת לב: בין אם להוסיף חומרים, לשנות דברים, לעדכן, לפרסם, לענות בפורמים, מילים,לכתוב ניוזלטרים, עוד מיילים, לפרסם עצמי בפייסבוק ולדבר עם אנשים בטלפון על אפשרויות של שיווק ושיתופי פעולה.. המון המון עבודה.

לא היה לי סופ"ש באמת חופשי כבר.. וואו.... המון זמן.


אבל האם ההשקעה השתלמה? האם אני מרוצה?

זה תלוי כיצד מודדים הצלחה:  מאז שהאתר קיים הרצתי כבר 3 פעמים הרצאה מגניבה על סקאטצ'אפ: פעמיים בגלריית "זהזהזה" בנמל ת"א ופעם אחת באריאל מכיוון שהם שמעו על ההרצאה ורצו שאבוא וארצה שם ( אגב, כל זכויות היוזמה שמורים לתלמידה משנה ד' בשם אודליה- זו בערך הפעם העשירית שאני אומרת לה את זה, אבל אני אומר שוב: סחטיין על היוזמה!)

ההרצאה היתה הצלחה בכל פעם ויהיו עוד כאלו בתקווה.

מאז גם התחלתי לערוך קורסים משלי, וכבר שניים רצים כרגע: סקאטצ'אפ מתחילים וסקאטצ'אפ מתקדמים.

לסקאטצ'אפ מתחילים הופיעו בסוף 19 נרשמים!  (מתוך 20 שהכיתה יכולה להכיל)  אז אני שמחה שכל העבודה הקשה בתכנון הסילבוס ועבודה על החומרים לקורס השתלמה.


אבל אני עדין לא מרוצה: לא מהעיצוב של האתר, לא מהנוחות שלו, לא מכמות המבקרים באתר ( או כפי שקוראים לזה בעולם המקצועי: טראפיק) וגם חושבת שאפשר להוסיף הרבה דברים. זה סוג של שאיפה להשתפר שמאפיינת את האופי שלי אבל במקרה של האתר זה באמת צורך חיוני לדעתי.

לכן אני ממש צמאה לפידבקים לגבי איך לדעתכם הדברים היו צריכים להיות.

הבעיה שגם פה- אני לא בטוחה לאיפה ללכת ואין לי זמן לעבוד על האתר כמו שעבדתי עליו בהתחלה כי יש לי שני קורסים להריץ במקביל והמון חומרים להכין להם וזאת בנוסף לזה שאני עובדת משרה מלאה בהדרכה וליווי פרויקטים.

אה, ועוד מעט יש קורס וי-ריי וגם הרצאה נוספת שאני רוצה לבצע על אוטוקאד.  (דפיקת ראש במקלדת: רוצה רוצה אבל מתי לנוח?)


מי שתוהה: לא, אין לי משפחה, אין לי חבר ואין לי אפילו חתול :)    ופה מתחיל האתגר הבא: איך משלבים עבודה והקמת עסק עם חיים?

חיפשתי בגוגל אבל זה לא ממש עזר :)


אבל רגע- מה עם השנה הבאה?

אז בשנה הבאה אני רוצה קודם כל זוגיות ( משהו שאני מחפשת בצורה מאוד אקטיבית ורוצה כבר המון זמן).

ואני רוצה שהאתר יגדל ויגדל- עוד חומרים, עוד אנשים שמשתפים ידע ותכנים, עוד הנחות ועוד ימי עיון מגניבים וקורסים.

כנראה אעזר במישהו מקצועי שיעזור לי עם זה כי אני חושבת שאני בשלב שאני זקוקה לעזרה יותר מתקדמת בשיווק ובפרסום. אם אתם מכירים מישהו תותח, אנא שלחו אותו לכיווני. כנ"ל לגבי הסעיף של הזוגיות :)

אני רוצה להמשיך עם הכושר: אני מכורה לספורט וזה הדבר היחידי שבאמת שומר אותי בשפיות: ריצה, כדורעף, המון חדר-כושר, קצת אומנויות לחימה והמון המון זיעה... זו דרך מצויינת להוציא אגרסיות לאחר יום עבודה ארוך. ( וגם למנוע כאבי גב, פרקים וצוואר מהישיבה הממושכת מול המחשב).

והכי חשוב:  אני רוצה לדעת לשלב בין חיים לעבודה. זהו. אולי בין לבין יצטרף לפה איזה חתול... :)


אז הנה קצת עליי. מה אצלכם? אשמח לקרוא תגובות ולדעת שמישהו הצליח לקרוא את הפוסט הזה עד הסוף :)

אגב, מי שרוצה ליצור איתי קשר בפייסבוק ולהכיר את עולמי האישי יותר טוב, אתם מוזמנים:

Inbal Tori

*לא לשכוח לכתוב שאתם מכירים אותי דרך ענבלת.


מקווה שנהניתם לקרוא את הסיפור האישי שלי לשנה הזו. מקווה שהסיפור הזה בשנה הבאה יהיה עם יותר תשובות ותובנות ואולי אפילו תמונה עם חבר (או חתול? מה עדיף, ת'כלס?)


שתהא לכולנו שנה מוצלחת ומעולה.

שלכם תמיד,

ענבל תורי (ענבלת).